Ivan Likar, Grabrijanova ulica 19, 5271 Vipava, SI-Slovenija
kaplan.dom@sgv.si
tel.: tel.: 05 365 54 10
Sledite mi lahko na:
Facebook-u
Instagram-u
Sem Ivan, trenutno sem kaplan v Dijaškem domu.
Izhajam iz Gradišča pri Ajdovščini, rodovina pa iz Otlice.
Osnovno šolo sem obiskoval v Ajdovščini. Srednjo grafično šolo (današnja Srednja medijska in grafična šola) pa v Ljubljani. Fakultetni študij sem opravil v Ljubljani, na Teološki fakulteti.
Leta 1996 sem bil posvečen v duhovnika. Prvo službeno mesto je bilo v župniji Kristusa Odrešenika v Novi Gorici. Iz Gorice sem odšel za župnika in župnijskega upravitelja v Dornberk in Prvačino.
Sledilo je “rimsko obdobje” podiplomskega študija na Papeški lateranski univerzi. Ob povratku v Slovenijo sem za dobrih 10 let vodil Pastoralno službo na škofiji v Kopru. Takrat sem kot duhovni pomočnik bil nastavljen na župnijo Pivka, da pomagam pri soupravi župnije Šmihel pri Pivki. Tu mi teče že 18 leto. Zadnja leta službujem kot kaplan v dijaškem domu ŠGV.
Veselje najdevam v majhnih in preprostih stvareh. Rad sem z ljudmi, a ob enem imam rad tudi tihoto. Z veseljem sežem po kitari, fotoaparatu, pisalu ali računalniku. Ne sme manjkati dobra knjiga. Če le dopušča čas se rad sprehodim v naravi.
Rad imam tihoto, čas za premišljevanje, molitev, mašo – sploh takrat, ko imam čas, da se lahko pred njo umirim in se po njej nikamor ne mudi. Občasno nastane tudi kakšen literarni zapis.
Družina: + mama Bruna, + oče Franc, brat Zvonko, brat Dušan, +brat Branko in jaz ;-).
Gdovni zavetnik: Obglavljenje Janeza Krstnika (ali kakor so mi doma po domače rekli – Janez brez glave -> češ da mi to tudi meni najbolj ustreza).
DUHOVNOST V DIJAŠKEM DOMU (skozi oči domskega kaplana)
Vsem najprej en prisrčen pozdrav. Sem Ivan Likar. V dijaškem domu vršim službo kaplana.
Tu sem nastavljen s strani koprskega škofa Jurija, z namenom, da po svojih močen stojim ob strani dijakom in osebju, zlasti iz duhovne plati. Sem duhovnik koprske škofije že petindvajseto leto, tu v Vipavi pa teče sedmo leto mojega bivanja med dijakinjami in dijaki. Živim namreč tu, v dijaškem domu.
Moje poslanstvo je zlasti v tem, da sem dijakinjam in dijakom ter osebju na razpolago za osebni pogovor, duhovno vodstvo (to je spremljanje pri osebni rasti), za spovedni pogovor oz. spoved. V naši hiši in dinamiki domskega življenja skušam bili prisoten čim več, kot je možno, saj se zavedam pomembnosti osebnega stika. Poleg tega skrbim, da je v DD vsak dan možnost udeležbe pri maši. To, da imamo možnost vsakodnevnega obiska maše v domu samemu razumem kot posebne vrste privilegij: za dijakinje in dijake, pa tudi zame. Marsikatera župnija v naši škofiji namreč nima te možnosti. Tudi s tem je škofija kot ustanoviteljica ŠGV in vodstvo ŠGV hotelo pokazati kako veliko vrednoto vidi v tem, da Gospod po svoji daritvi blagoslavlja življenje in delo nas vseh, ki smo v hiši.
Znotraj DD opravlja svoje poslanstvo tudi Malo semenišče, iz katerega je ŠGV pravzaprav nastala. Namen Malega semenišča je v tem, da omogoči intelektualno-duhovno in celostno vzgojno pot fantom, ki čutijo v sebi duhovni poklic.
Poleg razpoložljivosti za osebni pogovor, osebno spremljanje ali spoved in obisk svete maše, najdemo znotraj življenja DD tudi nekatere MINI duhovne oaze, trenutke torej, ki pomagajo krepiti duhovni svet.
Tako je vsako jutro možnost udeležiti se kratke jutranje duhovne misli in molitve; da se tudi na tak način uglasimo za dan, ki je pred nami. Tekom dneva so vrata domske kapele vedno odprta za umik v tihoto, zbranost, duhovno branje ali osebno molitev. Ob sklepu dneva pa se kot celotna domska skupnost (tu velja poudariti da ne glede na versko pripadnost; vernost ali ali ne vernost) zberemo tako – kot ena družina – k večerni molitvi. Želimo, da dan zaključimo s trenutki umiritve in možnostjo, da vsak odpre svoje srce v tihoti, molitvi ali pesmi.
Kot že povedano imajo dijakinje in dijaki vsak dan možnost obiska svete maše, katera se običajno daruje med 18.00 in 18.30. Poleg teh rednih dnevnih maš pa imamo enkrat mesečno tudi tako imenovano ”skupno mašo”. To pomeni da se te maše udeležimo vsi – kot celotna skupnost ali kot posamezna vzgojna skupina. Ta maša je običajno povezana s kakšnim praznikom. Pri tej maši pride na plano mladostna ustvarjalnost, iniciativnost, iznajdljivost, petje, sodelovanje, branje … to je trenutek tudi za ustvarjalni moment.
Ob ”močnih časih” cerkvenega leta, kot so npr. advent in post; za naš dom pa je tak močni čas tudi teden pred praznikom Kristusa Kralja (koncem novembra), ko praznujemo našo “šagro, shod, žeganje, proščenje” (odvisno iz katerega konca Slovenije ste), potekajo v domu razne aktivnosti in pobude tudi na duhovnem področju. Takrat je tudi več časa za umiritev, poglobitev in osebno rast.
Vsaka dijakinja in dijak našega doma je vključen tudi v nekatere redne aktivnosti kot so ministriranje pri maši, sodelovanje pri maši, priprav večerne molitve. Pri vseh teh dejavnostih poteka spremljanje s strani vzgojiteljev in kaplana.
Skozi leto se zvrstijo tudi nekatere druge dejavnosti kot so šmarnice v mesecu maju; križev pot v postu; pol Luči, branje ali igranje pasijona; tu se najde Svetopisemski maraton, postna akcija … in še marsikaj drugega.
Zavedamo se, da je vaše prvo poslanstvo osebno oblikovanje oz. osebna rast na intelektualno-moralnem-duhovnem in človeškem področju. Prav to želi podpreti tudi naše prizadevanje.
Spoved, spovedni pogovor ...
POGOVOR – SPOVED
Vsak dan sem na razpolago za osebni pogovor ali spoved od 15.00 – 17.45 in od 19.30 – 20.40. Dobro je, če se prej dogovorimo za dan in uro.
Več na temo spovedi …
DUHOVNO VODSTVO
Prav tako sem na razpolago za osebno spremljanje pri duhovni in osebni rasti. Pri tem gre za srečanja vsaj na mesečni ravni, lahko pa tudi pogosteje.
VSAK DAN
Pripravljam kratko jutranjo molitev (3-5min) v kapeli, s poudarkom na evangeliju tega dne, svetniku dneva, skupni molitvi in trenutku tihote. Dober način za začetek dneva in izročitev Bogu. Začnemo ob 7.00
Vsak dan je v domski kapeli tudi sveta maša. Lepa priložnost za trenutek osebne umiritve, poglobitve, izročitve in molitve za celotno domsko skupnost: ob 18.30 do 18.55.
Med dnevom lahko domsko kapelo izkoristiš za osebno molitev, umiritev, razmislek, duhovno branje, pripravo večerne molitve. Vrata vedno odprta – da ne govorim o Božjem srcu!
IZZIVI OSEBNE MOLITVE ALI KAKO LHKO MOLIM
Kratka knjižica z nekaterimi glavnimi koordinatami za molitev. Preskušeno!
TEŽAVE NA POTI OSEBNE (DUHOVNE) RASTI – O DUHOVNI SUŠI
Kratka knjižica z nekaterimi izhodišči in primeri kako razumeti in ukrepati v času duhovne suše. Preskušeno!
DNEVI DUHOVNOSTI
Vodim dneve duhovnosti za prvi letnik. Običajno ti potekajo v Logu pod Mangartom in sicer od srede zvečer do sobote, ko zaključujemo s skupno mašo ob prihodu staršev.
POVABILO
Dobrodošli, dobrodošla, dobrodošel … tudi na klepet ali zgolj za pozdrav.
PRIPRAVA NA SPOVED
Knjižica s šestnajstimi vzorci priprav na spoved
KAKO MINISTRIRAMO PRI MAŠI V DIJAŠKEM DOMU
Navodilo za ministriranje
PRIPRAVA VEČERNE MOLITVE – NA KAJ BTI POZOREN
Usmeritve predvsem za prvo letnike in novince
OB PRIHODU V KAPELO
Nekaj stvari, na katere velja biti pozoren
O MOLITVI
Krajša knjižica o osnovnih razsežnostih molitve. Naslovi: Koraki molitve: 1 umiritev, 2 Prošnja k Svetemu Duhu in ponižnost, 3 Tihota in tišina, 4 Duhovni dnevnik
O DUHOVNI SUŠI
Krajša knjižica, ki želi pokazati na nekatera ozadja ko rečemo: ne morem moliti. Kratka usmeritev: Ne morem molit. Kakor da Boga ni. Me ne sliši. Brezveze je vse. Včasih je bila molitev tako lepa, prijetna, globoka … sedaj pa … kakor da je vse brez okusa. Včasih sem v tišini našel mir in lahko molil. Danes se ne morem niti umiriti. V naravi mi je oživelo srce. Boga sem lahko slavil v vsem. Danes doživljam težo, praznino… Kakšni so vzroki za tako stanje? Eden izmed vzrokov je lahko duhovna suša
IZBOR ODDAJ RADIA OGNJIŠČE NA TEMO KRŠČANSTVA
(oddaje iz leta 2018-2019)
01 Vera in razum
02 Zakaj človek išče Boga
03 Stvarjenje – evolucija
04 Judje in krščanstvo
05 Sveto pismo
06 Jezus: Bog in človek
07 Bog ljubi ljudi
08 Bog odreši svet na križu
09 Jezusovo vstajenje od mrtvih
10 Usoda, človekove in naravne pravice
11 Manihejstvo in dve počeli sveta
12 Duša, duh in telo
13 Materializem
14 Dokazi za Božji obstoj
15 Religiozna doživetja
16 Dvom
17 Izkustvo
18 Meje vednosti
Posebna zahvala Radiu Ognjišče, ki je prijazno dovolilo objavo izbora nekaterih oddaj.
MAŠA, MAŠNI OBRED, BERILA
Lekcionar beril za nedelje in praznike, leto A
Lekcionar beril za nedelje in praznike, leto B
Lekcionar beril za nedelje in praznike, leto C
Lekcionar beril za godove svetnikov
Lekcionar beril za adventne, božične,postne in velikonočne delavnike
Lekcionar beril za delavnike, od 1.-17. navadnega tedna med letom
Lekcionar beril za delavnike, od 18.-34. navadnega tedna med letom
MAŠNI OBRED v slovenskem jeziku
Epub oblika
Mobi oblika
MAŠNI OBRED V 4 jezikih (vzporedno): slo, ang, nem, ita
MAŠNI OBRED V 3 jezikih (vzporedno): ita, slo, nem
PREVODI NEKATERIH BESEDIL
Gimmi Rizzi, 6 gradini pre pregare, ElleDiCi, Torino 2001.
Umberto Davoli, »666«Who is the Beast?
Mauro Bignami, Il terzo Oratoriamo con… Giuseppe. Un sogno e una pagina di Dio. Sussidio per l’animazione in oratorio, Elledici, Torino 2000.
Andrea Gasparino, la preghiera del coure, Conversazioni con i giovani, ElleDiCi, 6-115.
Francesco Lombiassi e suore apostoline, Lascio tutto … ecco mi!, 1997.